شرایط رشته های دارای تعهد خدمت

۱۲ بازديد
شرایط رشته های دارای تعهد خدمت[contact_info title= "شرایط رشته های دارای تعهد خدمت"] 
پذیرش و فارغ التحصیلی در برخی از رشته های دانشگاهی ، از طریق ارائه تعهد خدمت امکان پذیر است. رشته های دارای تعهد خدمت رشته هایی هستند که دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیلی خود ، باید تعهد خدمت آن رشته را در ارگان های دولتی بگذرانند در غیراین صوت مدرک فارغ التحصیلی به آن ها اعطا نخواهد شد . مدت زمانی که باید تعهد خدمت را گذراند ، متفاوت است برای مثال در رشته های علوم پزشکی فارغ التحصیلان بایستی به مدت 3 برابر طول دوره تحصیلی خود ، طرح تعهد خدمت را طی نمایند.
شرایط تعهد خدمت در رشته های علوم پزشکی
فارغ التحصیلی در رشته های علوم پزشکی مشروط به گذراندن طرح نیروی انسانی ، در ارگان های معرفی شده توسط وزارت بهداشت و درمان است. طول دوره تعهد خدمت رشته های علوم پزشکی ، سه برابر مدت تحصیل است این به این معناست که اگر شما بخواهید در رشته پزشکی تعهدخدمت ارائه دهید ، باید بیش از 20 سال در مراکزی که توسط وزارت بهداشت و درمان تعیین می شود ، خدمت کنید.
لازم به ذکر است که امکان تحصیل همزمان با طرح خدمت وجود ندارد و تنها راه ادامه تحصیل این است که نصف تعهد خدمت خود را بگذرانید و سپس برای ادامه تحصیل اقدام نمایید. بنابراین فرضا اگر رشته پزشکی را در کنکور سراسری پذیرفته شوید ، ابتدا باید 7 سال دوره دانشگاه خود را بگذرانید و سپس بایستی حداقل 10 سال تعهد خدمت را ارائه دهید و پس از آن می توانید برای گرفتن تخصص خود و ادامه تحصیل اقدام نمایید.
[divider style="dashed" top="20" bottom="20"]
شرایط تعهد خدمت در رشته های غیرپزشکی
  • بر اساس مندرجات دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ، حدود 40 درصد ظرفیت پذیرش رشته های دانشگاه روزانه و موسسات آموزش عالی در برخی از مناطق محروم ، به داوطلبان بومی آن استان تعلق می یابد و در قبال این امتیاز ویژه ، داوطلبانی که در این رشته ها پذیرفته می شوند باید در هنگام ثبت نام تعهدی مبنی بر ارائه خدمت دوبرابر طول مدت تحصیل خود در مناطق محروم بدهند.
  • داوطلبانی که با استفاده از سهمیه مناطق 2 و 3 در دانشگاه های روزانه پذیرفته شده اند ، به دلیل آنکه از امکانات تحصیل رایگان استفاده می نمایند باید متعد شوند که دو برابر مدت تحصیل خود را در مراکزی که توسط دانشگاه و سازمان مربوطه معرفی می شود ، دوره خدمت بگذرانند.
  • داوطلبانی که با استفاده از سهمیه منطقه 1 ، در دانشگاه روزانه پذیرفته شده اند بایستی در هنگام ثبت نام متعهد شوند که 1 برابر طول مدت تحصیل خود ، در سازمانی که توسط ارگان مربوطه تعیین می شود خدمت کنند.
[divider style="dashed" top="20" bottom="20"]
شرایط کلی پذیرش در رشته های دارای تعهد خدمت
  • تحصیل در رشته های دانشگاه های  نوبت دوم ، پیام نور ، غیر انتفاعی ، پیام نور ، مجازی و پردیس خودگردان هیچ گونه تعهد خدمتی ندارد.
  • داوطلبانی که با استفاده از در رشته های دارای تعهد خدمت پذیرفته می شوند ، بایستی در زمان ثبت نام حضوری متعهد شوند که پس از فارغ التحصیلی چنانچه سازمان یا ارگانی نیاز به نیرو داشته باشد ، تعهد خدمت خود را در آن جا بگذرانند.
  • داوطلبانی که در دانشگاه های روزانه و تربیت دبیر شهیدرجایی پذیرفته می شوند ، بایستی به میزان دو برابر طول مدت تحصیل خود ، در وزارت آموزش و پرورش خدمت کنند.
  • دارا بودن مدرک دیپلم سه ساله نظام جدید و یا مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم ، از شرایط اصلی پذیرش در رشته های دارای تعهد خدمت است.
  • پذیرش در برخی از رشته های دارای تعهد خدمت از میان داوطلبان دارای محدوده ی سنی 18 الی 24 سال انجام می شود.
  • مدت تعهد براي استفاده كنندگان از سهميه های مناطق 2 و 3 در رشته های تحصیلی دوره روزانه در هر صورت كمتر از 5 سال نخواهد بود.
  • ارائه مدرك فارغ التحصيلي ، بعد از اتمام دوره تعهد انجام مي پذيرد.
[divider style="dashed" top="20" bottom="20"]
لیست رشته های دارای تعهد خدمت
تمام رشته های پزشکی ، دندان پزشکی ، داروسازی و رشته های پیراپزشکی مانند هوشبری ، اتاق عمل ، پرستاری ، مامایی و ... در هر دانشگاهی که ارائه شوند دارای تعهد خدمت هستند . در دو تصویر زیر برخی از رشته های دارای تعهد خدمت را مشاهده می کنید و می توانید برای اطلاعات بیشتر ، دفترچه انتخاب رشته مربوط به گروه آزمایشی خود را دانلود و بررسی نمایید.
 
مطلب فوق به طور کامل هر آنچه که بابد درباره رشته های دارای تعهد خدمت را بدانید ، به شما ارائه داده است ولی در صورت وجود هر گونه ابهام یا سوال ، با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی الومشاوره تماس بگیرید.
 
[banner]
[contact_info title= "شرایط رشته های دارای تعهد خدمت"] 
شما می توانید در قسمت دیدگاه سوالات خود را با مشاوران ما درمیان بگذارید ... 

 
 
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.