شرایط کسری خدمت

۲ بازديد
شرایط کسر خدمت
 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط کسر خدمت

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل


تمام افراد مذکوری که به سن ۱۸ سال می رسند باید وضعیت خود را برای رفتن به خدمت سربازی مشخص نمایند. در واقع خدمت سربازی یکی از مسائل و دغدغه های آقایان بالای ۱۸ سال و خانواده های آنها است. اکثر کسانی که به خدمت سربازی اعزام می شوند بعد از شروع خدمت سربازی متوجه می شوند که می توانستند از شرایط کسری خدمت سربازی استفاده کرده و طول خدمت کمتری داشته باشند ، لیکن به دلیل دیر اقدام کردن این فرصت را از دست داده اند. در حال حاضر خدمت سربازی بین ۱۸ تا ۲۱ ماه است و علاوه بر شرایط معافیت خدمت سربازی شرایطی جهت اخذ کسری خدمت نیز برای مشولان در نظر گرفته شده است که در این مقاله سعی داریم انواع کسر خدمت و شرایط آن را برای مشمولان گرامی توضیح دهیم.

انواع کسری خدمت سربازی
در آیین نامه خدمت نظام وظیفه ، کسری های گوناگونی برای مشمولان در نظر گرفته شده است و فقط مختص فارغ التحصیلان دانشگاهی و یا دارندگان سهمیه های ایثارگری نیست.
 • کسری خدمت مناطق
 • کسری خدمت فرزندان ایثارگران
 • کسری خدمت بسیج
 • کسری خدمت فرزند
 • کسری خدمت متاهلین
 • کسری خدمت جبهه پدر
کسری خدمت مناطق :
در کسری خدمت مناطق  با توجه به نوع منطقه خدمت فرد مشمول ، مدت مشخصی از خدمت نظام وظیفه سرباز کسر می شود.

 خدمت مناطق

مدت زمان کسر خدمت

کسری خدمت مناطق جنگی یا امنیتی سربازی که در مناطق عملیاتی یا امنیتی خدمت می کند ۳ ماه از خدمت سربازی کسر می شود.
کسری خدمت مناطق بد آب و هوا سربازی که در مناطق بد آب و هوا یا محروم خدمت می کند ۲ ماه از خدمتش کسر می شود.
کسری خدمت فرزندان ایثارگران:
طبق آخرین قانون تصویب شده در رابطه با کسری خدمت اگر مشمولان با جمع امتیاز جانبازی ، آزادگی و رزمندگی به امتیاز بالایی برسند امکان استفاده از کسری خدمت را خواهند داشت.
 • پس از ثبت نام اولیه ، حداکثر ۲۰ هزار نفر که دارای بیشترین درصد جانبازی و ایثارگری هستند می بایست با تهیه مدارک جانبازی و آزادگی خود از سازمان مربوطه آنها را به سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ( ناجا ) ارائه دهند.
 • تمام افراد واجد شرایط و دارندگان سهمیه های خاص که دارای فرزند پسر خدمت نکرده باشند ( چه به سن مشمولیت رسیده باشد چه نرسیده باشد) باید برای ثبت نام به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه نمایند.
 • مشمولانی که متولد ۱۳۷۲ هستند و قبلا از مقررات کسر خدمت و ۹ روز برای هر ماه آزادگی و رزمندگی و یا یک درصد جانبازی استفاده کرده و هنوز خدمت سربازی را تمام نکرده باشند ، می توانند با توجه به مقررات جدید از این قانون استفده کنند.
 • فرزندان رزمندگان می توانند به ازای هر ۸ ماه حضور پدر در جبهه و تا ۱۰ درصد جانبازی از ۲ ماه کسر خدمت   – ۱۱ تا ۱۵ درصد جانبازی ۴ ماه کسر خدمت – ۱۶ تا ۲۰ درصد جانبازی ۵ ماه کسر خدمت – ۲۱ تا ۲۸ درصد جانبازی از ۸ ماه کسر خدمت استفاده کنند.
کسری خدمت بسیج فعال:
 • بسیجیان دارای سابقه فرماندهی حوزه و یا عضو شورا و یا فرمانده واحد با داشتن ۶ ساعت فعالیت در هفته ، می توانند در ازای هر سال سابقه ۳ ماه از کسری خدمت استفاده نمایند.
 • بسیجیان عضو شورای واحد با داشتن ۶ ساعت فعالیت هفتگی ، می توانند در ازای هر سال سابقه و فعالیت مستمر ۲/۵ ماه از کسری خدمت استفاده نمایند.
 • سایر بسیجیان فعال نیز در صورت داشتن ۴ ساعت فعالیت مستمر هفتگی به ازای هر سال فعالیت ۱/۵ ماه از کسری خدمت اسفاده نمایند.
کسری خدمت فرزند:
هدف از کسری خدمت فرزند فراهم نمودن تسهیلاتی برای برای مشولان متاهل و دارای فرزند است که طبق آخرین اخبار منتشر شده در این رابطه در ازای هر فرزند ۳ ماه کسری خدمت به مشمولان داده می شود.
کسری خدمت متاهلین:
نحوه گذراندن مشمولان متاهل به دلیل دارا بودن مسئولیت های بیشتر متفاوت تر است و می توانند دوران خدمت خود را در منطقه ای نزدیک به منطقه سکونت خود بگذرانند. لیکن بر اساس قوانین جدید مصوب سازمان نظام وظیفه شرایط استفاده از کسری خدمت برای مشمولان متاهل لغو و صرفا در صورت دارا بودن فرزند امکان پذیر خواهد بود.
کسری خدمت جبهه پدر:
مشمولانی که پدرانشان ۹ ماه سابقه حضور در جبهه را دارند می توانند طبق جدول زیر از قانون کسر خدمت سربازی استفاده نمایند.
 

شرایط کسری خدمت جبهه پدر

۶ تا ۸ ماه سابقه حضور در جبهه ۲ ماه کسر خدمت
۹ تا ۱۱ ماه سابقه حضور در جبهه ۳ ماه کسر خدمت
۱۲ تا ۱۴ ماه سابقه حضور در جبهه ۴ ماه کسر خدمت
۱۵ تا ۱۷ ماه سابقه حضور در جبهه ۵ ماه کسر خدمت
۱۸ تا ۲۰ ماه سابقه حضور در جبهه ۶ ماه کسر خدمت
۲۳ ماه سابقه حضور در جبهه ۷ ماه کسر خدمت
۲۴ تا ۲۶ ماه سابقه حضور در جبهه ۸ ماه کسر خدمت
۲۷ تا ۲۹ ماه سابقه حضور در جبهه ۹ ماه کسر خدمت
چه کسانی در الویت دریافت کسری خدمت هستند؟
 1. کارکنان وظیفه که در حال خدمت هستند.
 2. مشمولانی که غیبت نداشته و دفترچه اعزام به خدمت را پست نموده اند.
 3. چنانچه بخشی از ظرفیت ۲۰ هزار نفری تکمیل نگردد اولویت با مشمولانی خواهد بود که دارای معافیت موقت از قبیل معافیت پزشکی ، کفالت و تحصیلی هستند.
برای دریافت مشاوره نظام وظیفه می توانید با مشاوران برتر مرکز الو مشاوره تماس گرفته و از اطلاعات کافی در این زمینه استفاده نمایید.

                             

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط کسر خدمت

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.