شرایط انصراف از دانشگاه آزاد

۱ بازديد

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط انصراف از دانشگاه آزاد

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل

  

دانشگاه آزاد یکی از دانشگاه های جامعی می باشد که در همه ی مقاطع تحصیلی کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری و در تمام رشته های تحصیلی علوم انسانی ، علوم پایه ، فنی مهندسی و علوم پزشکی پذیرش دانشجو را انجام می دهد تحصیل در تمام رشته های تحصیلی این دانشگاه تنها با پرداخت شهریه امکان پذیر بوده و بدون پرداخت شهریه از تحصیل دانشجو جلوگیری می شود.

شرایط انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد
 • دانشجویان متقاضی انصراف ، بایستی هزینه انصراف را مطابق با رشته و مقطع تحصیلی خود پرداخت نمایند.
 • دانشجویان انصرافی می توانند حداکثر تا ۳ ماه پس از ثبت درخواست انصراف خود در دانشگاه آن را پس بگیرند و پس از پایان مهلت تعیین شده ، دانشگاه انصراف دانشجو را به والدین او اطلاع می دهد.
 • دانشجویانی که بدون دریافت مرخصی ترک تحصیل نمایند و در صورت عدم مراجعه به دانشگاه در طول ترم ، حق ادامه تحصیل در دانشگاه از آن ها گرفته می شود و در واقع این رفتار آن ها انصراف از ادامه تحصیل تلقی می شود. 
 • دانشجویان آقا که متقاضی انصراف از تحصیل می باشند چنانچه مشمول خدمت سربازی شوند ، دانشگاه یک ماه پس از صدور حکم انصراف آن را به سازمان نظام وظیفه ارسال می کند.
 • دانشجویانی که می خواهند سریع تر به روند انصراف آن ها رسیدگی شود می توانند قبل از از سپری شدن مدت ۳ ماهه ، یک اجازه نامه از ولی به همراه یک درخواست مجدد انصراف از تحصیل ارائه دهند و حکم انصراف خود را سریع تر دریافت نمایند.
 • ممکن است برخی از داننشجویان بنا به دلایل استثنایی و موجه ترک تحصیل نمایند که در این صورت می توانند حداکثر تا یک ماه پیش از پایان نیمسال تحصیلی دلایل ترک تحصیل خود را با دانشگاه ارائه دهند و چنانچه دلایل موجه و منطقی باشند ، ترک تحصیل جزء مرخصی تحصیلی آن ها محسوب می گردد.
لازم به ذکر است پس از ثبت درخواست انصراف و تایید آن توسط دانشگاه و صدور حکم ، انصراف دانشجو قطعی تلقی می گردد و به هیچ عنوان امکان بازگشت به رشته و دانشگاه محل تحصیل خود ندارد.
 
 
 
نحوه محاسبه هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد
مبلغ جریمه ای که دانشجویان بایستی برای انصراف از تحصیل پرداخت نمایند با توجه به مقطع تحصیلی آن ها متفاوت است و هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد طبق فرمول های زیر محاسبه می گردد :
مقاطع کاردانی ، کارشناسی ناپیوسته ، کارشناسی ارشد ناپیوسته
(تعداد نیمسال های ثبت شده – ۴) × (نصف شهریه ثابت)
مقطع کارشناسی پیوسته
 (تعداد نیمسال های ثبت شده – ۸) × (نصف شهریه ثابت)
مقطع دکتری حرفه ای (دامپزشکی)
(تعداد نیمسال های ثبت شده – ۱۲) × (نصف شهریه ثابت)
مقطع دکتری حرفه ای (پزشکی)
کل شهریه پایه نیمسال تحصیلی باقی مانده تا اتمام دوره
مطقع دکتری تخصصی
(تعداد نیمسال های ثبت شده – ۷) × (نصف شهریه ثابت)
مطقع دکتری تخصصی ورودی ۹۴ به بعد
(تعداد نیمسال های ثبت شده – ۶) × (نصف شهریه ثابت)
دستیاری تخصصی
کل شهریه تحصیلی باقی مانده تا اتمام دوره
نکات مهم :
 • در صورتی که تفاضل اعداد فوق صفر یا منفی شود ، مشمول پرداخت جریمه نخواهید بود برای مثال اگر ۵ ترم در مقطع کاردانی تحصیل نموده اید ، می توانید بدون پرداخت جریمه انصراف دهید.
 • دانشجویان مقطع کارشناسی برای دریافت مدرک کاردانی می بایست هزینه انصراف را پرداخت نمایند.
 • برخی از دانشجویان که می خواهند پس از انصراف از دانشگاه در واحد دیگری از دانشگاه آزاد ثبت نام نمایند ، ملزوم به پرداخت جریمه یا هزینه انصراف نمی باشند ولی باید گواهی ثبت نام در واحد دانشگاهی دوم را به دانشگاه اول ارائه دهند.
 • دانشجویان ورودی جدید (به جزء دانشجویان دوره دکتری حرفه ای گروه پزشکی) چناچه پس از ثبت نام حضوری ، تا قبل از ۳۰ مهرماه برای ورودی های نیمسال اول تحصیلی و قبل از ۳۰ بهمن ماه برای ورودی های نیمسال دوم تحصیلی ، از رشته تحصیلی و دانشگاه خود انصراف دهد ، مشمول پرداخت جریمه نخواهند بود.
 • دانشجویان ورودی جدید (به جزء دانشجویان دوره دکتری حرفه ای گروه پزشکی) چناچه پس از ثبت نام حضوری ، چنانچه تا ۳۰ آذرماه برای ورودی های نیمسال اول تحصیلی و تا ۳۱ اردیبهشت ماه برای ورودی های نیمسال دوم تحصیلی ، از رشته تحصیلی و دانشگاه خود انصراف دهند ، ۵۰ درصد کل شهریه پرداختی ( پایه و متغیر ) وصول و مابقی استرداد می‌ شود.
 • دانشجویانی که دارای مجوز سازمان مرکزی مبنی بر تغییر رشته یا گرایش هستند ، مشمول پرداخت هزینه انصراف نمی باشند.
 • دانشجویانی که در ترم ۱ تحصیلی ، از دانشگاه مرخصی گرفته باشند چنانچه قبل از اقدام به ثبت نام در ترم دوم انصراف دهند ، مشمول پرداخت جریمه نخواهند بود ولی شهریه پرداختی آن ها عودت داده نمی شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط انصراف از دانشگاه آزاد

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل

  

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.