بازار کار رشته معماری

۴ بازديد
بازار کار رشته معماری
 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازار کار رشته معماری

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل


رشته معماری ترکیبی از هنر ، ریاضی و کسب و کار است پس ، چنانچه با استعداد ، اهل هنر و علاقه مند به طراحی هستید و از قدرت تجسم بالایی نیز برخوردارید ، انتخاب رشته معماری به عنوان یک شغل می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. در حقیقت رشته معماری دارای دو جنبه هنری و فنی است که درس های  همچون طرحی ، زیبا شناسی ، نحوه زیبا کردن اجسام ، نماها  و پلان ها مربوط به هنر و دروسی همچون سازه های بتنی ، فلزی ، مقاومت مصالح ، ایستایی ، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی به جنبه فنی این رشته مربوط می شود را در بر می گیرد. ولیکن دروس هنری در این رشته از اهمیت بیشتری برخوردار است و اینجاست که ممکن است این سوال برایتان پیش آید که فرق بین مهندس عمران و یک معمار چیست؟ یک معمار با مهندس عمران در گرایش سازه شباهت هایی دارند اما تفاوت اساسی بین آن ها این است که مهندس عمران در طراحی بنا صرفا به اصول فنی توجه می کند ولی یک معمار علاوه بر اصول فنی، به جنبه های زیبا شناختی، روان شناختی و فرهنگی آن بنا نیز توجه دارد. معماران معمولا براساس ایده های فردی ، نیاز های جامعه ، قوانین و مقررات موجود و خواست و سلیقه کارفرما ، کار طراحی ساختمان ها و بناها را انجام می دهند . در ادامه این مطلب اطلاعات بیشتری در زمینه رشته معماری و بازار کار و درآمد حدودی آن را در اختیارتان خواهیم گذاشت.

فرصت های شغلی رشته معماری
یک معمار می تواند در دفاتر کار موجود در محل پروژه های ساخت و ساز ، و یا به عنوان معمار فنی به طراحی تک بناها یا مجموعه های کوچک پرداخته و یا ناظر اجرای طرح و  سرپرست دفاتر مشاوره مشغول به کار شود. دقت داشته باشید معماری مانند بسیاری از شغل ها نیست که بتوان ساعات کاری مشخصی برای آن تعریف کرد. معماران به طور مداوم با کار خود در گیر بوده و ساعات کاری برای آن ها خیلی معنایی ندارد‌. زمینه های شغلی رشته ی معماری را می توان در دسته های زیر تقسیم بندی کرد:
۱- طراحی (از طراحی های اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزای تشکیل دهنده ساختمان)
۲- سرپرستی دفاتر مشاور معماری
۳- نظارت صحت انجام کار در عملیات اجرایی ساختمانی
۴- مدیریت و هماهنگی اجرایی پروژه‌ های معماری (مدیریت پروژه)
۵- طراحی پارک‌ها و میادین شهری و محوطه سازی (شهرداری ها)
۶- مشارکت در پروژه‌ های برنامه ریزی و طراحی شهری و شهرسازی
۷- طراحی دکوراسیون داخلی
۸- انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضاهای طبیعی
۹- تدریس در دوره‌ های کاردانی ، دبیرستان های فنی حرفه‌ ای و کاردانش آموزش و پرورش 
پیشرفت کاری معماری به میزان زیادی به مهارت ها ، شایستگی ها و تجارب فرد بستگی خواهد داشت. در حقیقت معماری بیشتر از اینکه علم و تکنیک باشد ، ذوق و سلیقه و استعداد است.  دانشجوی‌ این‌ رشته‌ علاوه‌ بر توانمندی‌ در طراحی‌ و قدرت‌ تجسم‌ و خلاقیت‌، لازم‌ است‌ که‌ در درس‌ ریاضی‌ بخصوص‌ در هندسه‌ قوی‌ باشد چون‌ برای‌ آموزش‌ فن‌ و تکنیک‌ معماری‌ باید دروسی‌ همچون هندسه‌ کاربردی‌ ، هندسه‌ مناظر و ریاضیات‌ و آمار را مطالعه‌ کرد. یکی از یهترین شیوه ها که باعث می شود به راحتی بدون داشتن سابقه کاری وارد بازار کار رشته معماری شد ، یادگیری چند نرم افزار تخصصی در زمینه طراحی معماری و دکوراسیون است. یادگیری این نرم افزارهای تخصصی سبب می شود که شما در هرجایی از این کره ی زمین که باشید ، این رشته بازار کار خودش را داشته باشد. تسلط بر نرم افزارهای معماری مانند AutoCad ، PhotoShop ، ArchiCad ، ۳DMax ، Revit  در بازار کار این رشته به شما کمک زیادی می کند. پیش بینی می شود بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰  میزان استخدام مهندس معمار ۲۴  درصد رشد داشته باشد در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴  درصد خواهد بود.  معماران علاوه بر طراحی بناها می‌توانند به طراحی و ساخت ماکت و طراحی معماری داخلی بپردازند و یا به عنوان ناظر ساخت فعالیت کنند. در ضمن فارغ‌التحصیلان معماری آمادگی کار در رشته‌های مرتبط با معماری مثل طراحی صحنه و یا طراحی صنعتی را نیز خواهد داشت.
 
 
مهارت های لازم برای رشته معماری
 • ارتقا مهارت های خود در پیرامون طراحی 
 • بهترین بودن در کار خود 
 • آگاهی از صنعت و تکنولوژی های به روز دنیا
 • توسعه مهارت های نرم افزاری
 • آشنایی با زبان های خارجی
 • یادگیری مهارت های جدید در زمینه توسعه روشهای گذشته
 • یادگیری روش های جذب مشتری
وظایف اصلی یک معمار چیست؟
 • مدیریت پروژه های ساخت و ساز
 • بستن قرارداد با پیمانکاران
 • نظارت بر کار تکنسین ها و کارگران
 • تهیه نمودن طرح ها و نقشه های پروژه با استفاده از نرم افزارهای طراحی و مدل سازی کامپیوتری 
 
 
در آمد رشته معماری
معمارانی که در شرکت های خصوصی فعالیت می کنند با توجه به میزان مهارت ، توانمندی ، سابقه کار و نوع توافقی که با کارفرما دارند ، درآمد متفاوتی خواهند داشت. آن دسته از معمارانی که خود به تنهایی اقدام به تاسیس شرکت های خصوصی کرده باشند نیز در خصوص جذب مشتری و پروژه های زیاد مسلما می توانند درآمد بالایی داشته باشند. در مجموع معمارانی که خلاقیت و کارنامه کاری بهتری داشته باشند درآمد بیشتری هم خواهند داشت و مهارت های آنان تعیین کننده درآمد آن ها خواهد بود. بر اساس آخرین آمار حقوق مهندس معمار که به عنوان کارشناس در حوزه های مختلف مشغول بکار است، در شرکت های کوچک به طور متوسط بین ۹۰۰۰۰۰ تومان تا ۳۵۰۰۰۰۰ تومان می باشد.
آقایان و خانم ها کدام یک برای  شغل معماری مناسب تر هستند؟
با توجه به وضعیت رو به رشد انواع ساخت و سازهای مسکونی، تجاری، فرهنگی و … و سود آور بودن این عرصه، به نظر می رسد بازارکار نسبتا مناسبی پیش روی شاغلین در عرصه معماری باشد. لازم به ذکر است که در این شغل معمولا آقایان راحت تر می توانند شغل خود را بیایند و یا برای پروژه های ساخت و ساز قرارداد ببندند. البته موفقیت یک معمار در یافتن موقعیت شغلی مناسب، بیشتر به میزان علاقه، مهارت، دانش و تجربه و کارنامه فعالیت او بستگی خواهد داشت.  بسیاری از خانم‌ های  ایرانی نیز به‌ عنوان معماران زن موفق در دنیا توانسته‌ اند مقام‌ های زیادی را کسب کنند و پروژه‌ ای زیادی را انجام دهند همچون مهندس لیلا عراقیان یکی از استعدادهای جوان که با طراحی پل طبیعت اسم خود را به‌ عنوان معمار زن ایرانی و همین‌ طور مسابقات معماری در دنیا مطرح کرد.
 
 
وضعیت ادامه تحصیل در رشته معماری
امکان ادامه تحصیل برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی رشته معماری برای مقاطع تحصیلات تکمیلی وجود دارد و داوطلبان می توانند در یکی از گرایش های : معماری ، معماری منظر ، مدیریت پروژه و ساخت ، طراحی شهری ، برنامه ریزی شهری ، تکنولوژی معماری ، انرژی معماری ، مرمت ابنیه سنتی ، مطالعات معماری ایران و معماری اسلامی با توجه به علاقه و ویژگی های شخصیتی خود ادامه تحصیل دهند. چارت درسی مقطع کارشناسی رشته معماری را برای آشنایی بیشتر شما با دروس این رشته در جدول زیر گردآوری نموده ایم:

درس‌های رشته معماری

ردیف نام درس ردیف نام درس
۱ آشنایی با سیر هنرها ۲ آشنایی با مبانی برنامهریزی کالبدی
۳ آشنایی با مرمت ابنیه ۴ آشنایی با معماری معاصر
۵ آشنایی با معماری اسلامی ۶ آشنایی با معماری جهان
۷ اخلاق معماری ۸ انسان، طبیعت، معماری
۹ ایستایی ۱۰ برداشت از بناهای تاریخی
۱۱ بیان معماری ۱ ۱۲ بیان معماری ۲
۱۳ تأسیسات مکانیکی ۱۴ تاریخ شهرهای ایران
۱۵ تاسیسات الکتریکی (نور و صدا) ۱۶ تحلیل فضاهای شهری
۱۷ تعمیر و نگهداری ساختمان ۱۸ تنظیم شرایط محیطی
۱۹ حقوق معماری ۲۰ درک و بیان محیط
۲۱ روستا ۱ ۲۲ روستا ۲
۲۳ روش تحقیق ۲۴ ریاضیات و آمار
۲۵ زبان تخصصی ۲۶ ساختمان ۱
۲۷ ساختمان ۲ و گزارش کارگاه ۲۸ سازههای بتنی
۲۹ سازههای نو ۳۰ طراحی فنی
۳۱ طرح معماری ۱ ۳۲ طرح معماری ۲
۳۳ طرح معماری ۳ ۳۴ طرح معماری ۴
۳۵ طرح معماری ۵ ۳۶ طرح نهائی
۳۷ فرآیند و روشهای معماری ۳۸ مبانی نظری معماری
۳۹ متره و برآورد ۴۰ مدیریت و تشکیلات کارگاه
۴۱ مصالح ساختمانی ۴۲ معماری جهان اسلام
۴۳ مقدمات طراحی معماری ۱ ۴۴ مقدمات طراحی معماری ۲
۴۵ نقشه برداری ۴۶ هدسه کاربردی
۴۷ هندسه مناظر و مزایا ۴۸ کاربرد کامپیوتر در معماری
۴۹ کارگاه مصالح و ساخت
بدون شک داشتن تخصص همیشه و همه جا می تواند به شما و آینده کاری شما کمک شایانی بکند، اما همیشه این مورد را در نظر داشته باشید که دیگران هم در حال تلاش و یادگیری هستند. داوطلبان گرامی برای کسب اطلاعات بیشتر و معرفی بازار کار سایر رشته ها همچون بازار کار رشته مهندسی شیمی ، بازار کار رشته عکاسی ، … می توانید با مرکز مشاوره تخصصی الو مشاوره نیز تماس گرفته تا کارشناسان ما با توجه به شرایط و ویژگی های شخصیتی شما را برای انتخاب رشته و شغل متناسب راهنمایی نمایند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازار کار رشته معماری

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.