وضعیت بازار کار رشته حسابداری

۱۶ بازديد
وضعیت بازار کار رشته حسابداری
 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره وضعیت بازار کار رشته حسابداری

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل


حسابداری نوعی سیستم اطلاعاتی است که با فراهم آوردن اطلاعات لازم کمک می کند تا سرمایه گذارها ، اعتبار دهندگان ، مدیران شرکت ها و نهاد های دولتی نسبت به مسائل اقتصادی بهتر بتوانند تصمیم گیری نمایند. در واقع می توان گفت که رشته حسابداری یکی از پرجمعیت ترین رشته های دانشگاهی کشور است و با توجه به رکود اقتصادی به وجود آمده در کسب و کار ها ، درموسسات و سازمان ها نیاز بیشتری به علم حسابداری احساس می شود و نقش پر رنگ تری نسبت به گذشته ایفا می کند. بنابرین ،
هدف از رشته حسابداری آموزش و تربیت متخصصانی است که در زمینه های مرتبط با جمع آوری و طبقه بندی اطلاعات ، تهیه گزارشات مالی و… به ایفای نقش خود و بهبود مشکلات نابسامان اقتصادی موجود در سازمان ها بپردازند. فارغ التحصیلان در سطوح و شاخه‌های متفاوت از جمله رشته حسابداری مالی و صنعتی ، حسابداری دولتی ، مالیاتی و بیمه پس از اتمام تحصیل می‌توانند انجام امور مالی را به عهده بگیرند. در ادامه این مطلب اطلاعت بیشتری را در زمینه بازارکار رشته حسابداری عنوان خواهیم کرد.
مهارت های یک حسابدار موفق
 • نوآوری از اولین مهارت های مورد نیاز شغل حسابداری است داشتن خلاقیت در این رشته برای تکامل و بهبود وضعیت مالی تاثیر گذار خواهد بود.
 • داشتن دانش و تجربه در زمینه استانداردها و اصول پایه رشته حسابداری (کارآموزی ، یکی از بهترین شیوه‌های کسب تجربه است)
 • جمع آوری و تحلیل اطلاعات و داده های جدید ، مدیریت پروژه یا ملاقات با مشتریان جدید و درک سریع اطلاعات
 • توانایی انتقال اطلاعات پیچیده از سریع ترین و آسان ترین راه
 • داشتن آگاهی تجاری یکی مهم ترین مهارت های یک حسابدار و توانایی تصمیم گیری درست
 • آشنایی با نرم افزارهای ICDL و اینترنت
 • تسلط به قوانین مالیاتی ، قوانین تأمین اجتماعی و قوانین کار
 • توانایی ایجاد جو مثبت و انتقال آن به تیم تجاری خود
 • ابتکارعمل ، تلفیقی از فهم و اشتیاق
 • اعتبار و امانت داری
 • انعطاف پذیری ، توانایی خونسردی و درعین حال اعتماد به مهارت های فردی
 • ثبات و پایداری
 
 
فرصت های شغلی حسابداری
در شغل حسابداری زمینه های کاری متفاوتی وجود دارد همچون : سرپرست مالی ، سرپرست حسابداری ، رئیس حسابداری ، حسابرس ارشد ، حسابدار ارشد ، کارشناس ارشد بودجه ، خزانه دار ، کارشناس ارشد مالی و یا رئیس حسابداری پروژه ،کمک حسابدار ، همچنین حسابداران می توانند در یکی از بازارها همانند مشاغل دولتی ، بیمه ها ، بانک ها و یا کسب و کارها نیز مشغول به کار شوند. لیکن جایگاه های شغلی همچون حسابداری دولتی ، حسابداری شرکت ها و حسابرسی تقریبا رو به اشباع شدن هستند و اگر شما می خواهید انتخاب هوشمندانه ای داشته باشید ، حرفه ای تر عمل کنید و درآمد بیشتری را کسب کنید حسابداری کسب و کار ها را حتما مدنظر داشته باشید. این بخش از حسابداری آینده ای بسیار مطلوب و بازار کار بیشتری خواهد داشت.
با وجود این که در دانشگاه‌های مختلف کشور اعم از دولتی ، غیرانتفاعی و آزاد ، دانشجویان بسیاری در رشته حسابداری تحصیل می‌کنند اما تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار این رشته از سایر رشته‌ها کمتر است ، چون از یک موسسه کوچک گرفته تا بزرگترین کارخانه‌های کشور حداقل برای تهیه اظهارنامه مالیاتی به حسابدار نیاز خواهند داشت. همچنین حسابداران پس از مدتی اشتغال به کار حسابداری می‌توانند در سمت مدیریت مالی واحدهای تجاری نیز ایفای نقش نمایند.
 
 
میزان حقوق و درآمد حسابداران
حسابدارانی که در بخش دولتی فعالیت می کنند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق می گیرند. حسابدارانی که در بخش خصوصی استخدام می شوند ، میزان دریافتی متفاوتی دارند و به عواملی مانند میزان تجربه و سابقه کاری ، مهارت و توانمندی ، آشنایی با نرم افزارهای مرتبط ، سطح تحصیلات و نوع توافق صورت گرفته بین دو طرف (کارمند و کارفرما) بستگی دارد. در جدیدترین پژوهش صورت گرفته توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد حسابدار در بازار کار و گروه های شغلی مختلف استخراج شده است .
مطابق با این تحقیق حقوق حسابدار که به عنوان کارشناس در حوزه های مختلف مشغول بکار است ، در شرکتهای کوچک به طور متوسط بین ۹۰۰٫۰۰۰ هزار تومان تا ۴٫۹۰۰٫۰۰۰ میلیون تومان و در شرکتهای بزرگ بین ۱٫۱۰۰٫۰۰۰ میلیون تومان تا ۴٫۰۰۰٫۰۰۰ میلیون تومان می باشد. البته توجه داشته باشید که این تفاوت درآمدها به میزان سابقه کاری، تجربه و تخصص افراد، حوزه های مختلف کاری، نوع شرکت، شهر محل کار و …. بستگی دارد. لیکن در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان ، راه اندازی کرده اند ، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت ، تخصص ، تلاش و پشتکارشان ، درآمدهای متفاوتی دارند.
 
 
مزایای ادامه تحصیل در رشته حسابداری
ادامه تحصیل در رشته حسابداری دارای مزایای زیادی است . اگر شما واقعا به این رشته علاقه دارید در مقاطع ارشد و دکترا چیزهای بیشتری از این رشته فرا می گیرید . ضمنا در بازار کار جایگاه بهتری خواهید یافت . همینطور اگر بخواهید به عنوان حسابرس فعالیت کنید و حق امضاء داشته باشید به سابقه کاری کمتری احتیاج دارید . همچنین برای پذیرش گرفتن از دانشگاه های خارجی داشتن مدرک ارشد یک مزیت به حساب می آید . و این مطلب برای گرفتن مهاجرت نیز صادق است .به هر حال چیزی که این روزها برای یک حسابدار الزامی است مطالعه و به روز بودن است . در جدول زیر لیست دانشگاه هایی که در رشته حسابداری دانشجو جذب می نمایند را برای آشنایی بیشتر شما عزیزان ارائه داده ایم:

دانشگاه 

دانشگاه شهید بهشتی دانشگاه بوعلی سینا همدان دانشگاه رازی کرمانشاه دانشگاه بزرگمهر قائنات دانشگاه صنعتی شاهرود
دانشگاه شهید چمران دانشگاه شهید باهنر دانشگاه خوارزمی دانشگاه تهران دانشگاه سمنان
دانشگاه هرمزگان دانشگاه ارومیه دانشگاه اصفهان دانشگاه الزهرا دانشگاه ایلام
دانشگاه بجنورد دانشگاه شیراز دانشگاه صنعت نفت دانشگاه گیلان دانشگاه مازندران
دانشگاه فردوسی دانشگاه قم دانشگاه لرستان دانشگاه یزد دانشگاه کردستان
دانشگاه گنبد دانشگاه کوثر بجنورد دانشگاه غیرانتفاعی ایوانکی دانشگاه غیر انتفاعی خیام دانشگاه غیرانتفاعی خاتم
دانشگاه ولیعصر رفسنجان مجتمع آموزش عالی سراوان دانشگاه خلیج فارس بوشهر دانشگاه سیستان و بلوچستان دانشگاه علامه طباطبایی
دانشگاه فردوسی مشهد دانشگاه ولایت ایرانشهر دانشگاه غیر انتفاعی شهید اشرفی اصفهانی دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین دانشگاه غیر انتفاعی علامه محدث نوری
دانشکده علوم انسانی حضرت معصومه دانشگاه غیر انتفاعی علم و فرهنگ دانشگاه غیر انتفاعی شمال – آمل دانشکده فنی و حرفه ای دختران تهران دانشگاه غیر انتفاعی امام رضا (ع)
دانشگاه غیر انتفاعی علم و هنر یزد دانشگاه غیرانتفاعی البرز
چنانچه پس از مطالعه این مقاله نیاز به دریافت توضیحات تکمیلی در خصوص رشته حسابداری و یا بازار کار رشته های دیگری همچون آینده شغلی و  بازار کار رشته معماری ، آینده شغلی و بازار کار رشته مدیریت ، … می توانید همواره با مرکز تخصصی تحصیلی الو مشاوره تماس گرفته و پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره وضعیت بازار کار رشته حسابداری

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.