وضعیت بازار کار رشته دامپزشکی

۷ بازديد
وضعیت بازار کار رشته دامپزشکیوضعیت بازار کار رشته دامپزشکی
 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره وضعیت بازار کار رشته دامپزشکی

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل


 
دامپزشکی علم شناخت بیماری‌های دامی اعم از بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان یا بیماری‌های خاص دام ، پیشگیری از بیماری‌ها ، معالجه بیماری‌ها و همچنین علم تغذیه انسان و دام است. هدف نهایی دامپزشکی درمان حیوانات نیست بلکه به ‌طور دقیق تامین مواد غذایی و بهداشت انسان است. چرا که با واکسیناسیون دام‌ها می‌توان از مرگ و میر آن‌ها جلوگیری کرد و برمیزان فرآورده‌های دامی افزود و در نتیجه مواد پروتئینی لازم را برای جیره غذایی انسانی تامین کرد. موادی که مقاومت انسان‌ها به ‌خصوص کودکان را در مقابل کلیه بیماری‌ها ، افزایش می‌دهد و نه ‌تنها باعث کاهش قابل ملاحظه هزینه‌های درمانی می‌شود ، بلکه جامعه‌ای سالم و فعال بوجود خواهد آورد.
اگر به حیوانات علاقه زیادی داشته و از کارهای حوزه پزشکی لذت می برید این شغل برای شما مناسب است. دامپزشکان مراقب سلامت حیوانات هستند آنها به تشخیص ، درمان و تحقیق روی بیماریهای حیوانات خانگی ، دام ها و حیوانات باغ وحش ها می پردازند. در ادامه این مطلب قصد داریم اطلاعات بیشتری در زمینه موقعیت شغلی رشته دامپزشکی و توانایی های لازم این رشته را در اختیار علاقه مندان این رشته قرار دهیم.
وظایف یک دامپزشک
 • چکاپ حیوانات توسط دامپزشک و تشخیص بیماری و درمان بیماری‌های حیوانات مانند بیماری‌های عفونی، حرکتی و تغذیه‌ای و…
 • مداوا و شستشوی زخم‌ها 
 • شکستگی‌ها را درمان کرده و در صورت نیاز با استفاده از تکنیک‌های جراحی حیوان را جراحی می‌کنند.
 • مشاوره دادن به صاحب حیوان درمورد تغذیه و نگهداری 
 • آموزش روش‌های پیشگیری از بیماریهای مشترک با انسان مانند هاری ، بروسلوز ، مشمشه و… 
 • برای تشخیص بیماری‌ها نمونه گرفته و به آزمایشگاه دامپزشکی ارسال و نتایج را تحلیل می‌کنند.
 • انجام آزمایش‌هایی مانند نوار قلب (ECG) ، ادار و مدفوع، سونو گرافی و…
 • کمک به بهبود زندگی انسان و دام 
 • انجام معاینات منظم برای بررسی سلامت حیوانات ، آزمایش و واکسیناسیون آنها برای مقابله با بیماری ها را انجام می دهد.
 • تجویز دارو برای حیوانات بیمار 
 • بررسی محل زندگی حیوانات و مشاوره دادن در خصوص راه های جلوگیری از گسترش بیماری
 • مدیریت و نظارت بر پرستاران و پرسنل مراقب حیوانات
 • پیشگیری از بروز و شیوع بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان 
 
 
بازار کار و فرصت های شغلی رشته دامپزشکی
فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی می توانند در وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ، مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستانهای وابسته به دستگاههای دولتی ، انستیتو پاستور ، انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی ، وزارت جهاد کشاورزی ، سازمان تحقیقات و ترویج کشاورزی ، موسسه سرم و واکسن سازی رازی و یا سازمان دامپزشکی کشور استخدام شوند. همچنین یک دامپزشک می تواند با موافقت مراجع دولتي نسبت به تأسيس مطب ، داروخانه دامپزشكي ، آزمايشگاه دامپزشكي و یا مركز واكسيناسيون دام و طيور اقدام نمايند. در سالهای اخیر با افزایش شمار فارغ‎التحصیلان دامپزشکی در بخش دولتی وضعیت بازار کار در این حوزه کاملاً اشباع شده است و فارغ‎التحصیلان برای اشتغال در این بخش با مشکلات زیادی روبرو هستند اما کار در بخش خصوصی خیلی گسترده است و جای کار بیشتری وجود دارد و کشور نیز باید به سمت تعریف مشاغل جدید در این بخش حرکت کند. البته به این نکته هم باید اشاره کرد که هر چقدر از پایتخت دورتر می‏ شویم کمتر روی بخش خصوصی سرمایه‎گذاری شده است و این میزان در شهرهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در بعضی از شهرها ما دامپزشک بیکار نداریم و بر عکس در شهر دیگری به شدت با نیروی دامپزشک بیکار مواجه هستیم.
در سالهای اخیر همچون سایر رشته ها و مشاغل نسبت ورود دختران به این حرفه بسیار افزایش پیدا کرده است. اما در دامپزشکی با توجه به گوناگونی فعالیت ، زمینه کار زنان متفاوت است. بخش دامهای کوچک قسمتی از فعالیت های دامپزشکان را تشکیل می‏ دهد. بسیاری از زنان دامپزشک فعال این حرفه در قسمت علوم آزمایشگاهی و دارویی مشغول به کار هستند.
 
 
مهارت ها و دانش مورد نیاز دامپزشکان
 •  مهمترین ویژگی های یک دامپزشک خوب ، علاقه مندی به حیوانات می باشد زیرا در غیر این صورت امکان موفقیت زیاد در این شغل کمتر می شود.
 • دارا بودن اطلاعات علمی خوب در مورد حیوانات
 • توانایی کار در ساعات طولانی و نامنظم ، زیرا گاهی ممکن است برای معالجه بیماری یک گاوداری یا مرغ داری یا هر مرکز دیگر نگهداری حیوانات ناچار باشد ساعات طولانی بدون وقفه کار کند.
 • داشتن توانایی جسمی ، مهارت های عملی و قدرت مشاهده خوب ، زیرا گاهی اوقات برای معاینه حیوانات بزرگی مثل اسب و گاو داشتن توانایی جسمی مناسب به دامپزشک کمک می کند.
 • توانایی تصمیم گیری مورد نیاز برای درمان مناسب حیوانات بیمار
 • داشتن روش دلسوزانه و صبورانه در برخورد با صاحبان حیوانات ، زیرا در بسیاری از مواقع صاحبان حیوانات نسبت به حیوان دست آموز خود احساس دلبستگی زیاد پیدا می کنند و در هنگام معالجه و درمان باید به این نکته توجه زیادی داشت.
 
 
وضعیت ادامه تحصیل در رشته دامپزشکی
ادامه تحصیل و اخذ مدرک دکترای تخصصی ، همواره یکی از گزینه های پیش روی دانش آموختگان دکترای عمومی رشته دامپزشکی بوده است. رشته های دکترای تخصصی دامپزشکی شامل:

نام رشته

جراحی دامپزشکی مامایی و بیماری های تولید مثل دام بیهوشی و مراقبت های ویژه دامپزشکی  آناتومی و جنین شناسی مقایسه ای بافت شناسی مقایسه ای
 رادیولوژی دامپزشکی بیماری های داخلی دام های کوچک  انگل شناسی دامپزشکی  فناوری تولید مثل در دامپزشکی  بیوتکنولوژی
پاتولوژی دامپزشکی بیماری های داخلی دام های بزرگ  انگل شناسی دامپزشکی سم شناسی اپیدمیولوژی
 بهداشت و بیماریهای پرندگان کلینیکال پاتولوژی دامپزشکی باکتری شناسی فارماکولوژی دامپزشکی ایمنی شناسی
 بیوشیمی بهداشت و بیماری های آبزیان  ویروس شناسی  فیزیولوژی بهداشت خوراک دام
بهداشت مواد غذایی        
برای آگاهی از بازار کار دیگر رشته ها از جمله بازار کار رشته فیزیوتراپی ، بازار کار رشته اتاق عمل و دیگر رشته ها می توانید با مشاوران مرکز الو مشاوره  تماس بگیرید و پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.

  

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره وضعیت بازار کار رشته دامپزشکی

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.